Typowym kirgiskim obrazkiem, oczywiście oprócz jurt,  są konie. Po dziś dzień nie zdołały ich zastąpić samochody ani motory, choć stare łady, moskwicze i iże planeta coraz częściej szturmują górskie łąki.

Ale zanim o koniu, to jeszcze przy okazji dwa słowa o kaupaku. Jest to biała, wywinięta czapka. Co prawda młodzi, zwłaszcza w miastach, coraz częściej wolą bejsbolówki, ale wśród starszych to wciąż ubiór obowiązkowy.

BYLEDALEJ_AC_Pokaz_042
Kirgiz w kaupaku – klasyka gatunku
BYLEDALEJ_AC_Pokaz_043
Kirgizki neofita 😉

Do rzeczy, wszak miało być o koniu. Stado koni to inwestycja bogatych, wielu mieszkańców miast posiada imponujące stada, choć osobiście się nimi nie zajmują:  wynajmują sobie  w tym celu pasterzy. Mało kto w Kirgistanie nie potrafi jeździć, pięciolatki galopują bez jakichkolwiek problemów.

Nad jeziorem Song Kul i my zaryzykowaliśmy przejażdżkę, a wraz z nami Piotrek, Jacek i Rafał. Styl jazdy różny, byle do przodu. Jacek jako weterynarz zyskuje u swojej kobyły największy posłuch. Wgórach przerwa na drugie śniadanie. Szczęśliwie Piotrek zabrał ze sobą do plecaka pyszne kanapki!

BYLEDALEJ_AC_Pokaz_038
Trudno się doliczyć kirgiskich koni
BYLEDALEJ_AC_Pokaz_039
W tym wieku każdemu chłopakowi wypada jeździć konno
BYLEDALEJ_AC_Pokaz_040
Szkolenie konne odbywa się od najmłodszych lat
BYLEDALEJ_AC_03503
Pierwsze konne podchody
DCIM104GOPRO
Jaki jest koń każdy widzi

You may also like...

5 Comments

  1. Konie w galopie to jeden z najpiękniejszych widoków, które każdy powinien zobaczyć na własne oczy :)Uwielbiam te zwierzęta i chętnie bym tak pojeździła po takich przestrzeniach 🙂

  2. Nas na takich pierwszych wyprawach konnych w Mongolii uratowała metalowa rączka z przodu siodła za którą można się było złapać. Gdyby nie to na pewno zaliczylibyśmy glebę w galopie!

  3. fota z rozwichrzoną grzywą mistrz nad mistrzami 🙂

  4. Ale Wy macie tam fajnie Marto i Bartku, też tak tam mieliśmy jak usilnie 15 sierpnia starałem dodzwonić się do banku, bo mi przelew nie doszedł. Oczywiście się dodzwoniłem i dowiedziałem się że w Polsce jest święto i przelew będzie 16 sierpnia. Mamy już wrzesień wrzesień 😉 Mam pozwolenie na wyjazd , możemy w marcu 2014 spotkać się w Maroko 🙂

    Pozdrawiamy Daria, Piotr, Kasia oraz Nowe Życie

  5. fajne, fajne, a zdjęcia fantastyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.